В Окръжен съд - Добрич откриха „синя стая“ за щадящо изслушване на деца
В Окръжен съд - Добрич вече е обособена т.н. „синя стая“, предназначена за щадящо изслушване на деца, влезли по една или друга причина в досег с правосъдието. Помещението дава възможност разпитите на малолетни и непълнолетни да се осъществяват извън съдебните зали, в спокойна и предразполагаща обстановка, от обучени специалисти - педагози, психолози, социални работници.
Стаята е изградена от Министерството на правосъдието с финансовата подкрепа на българо-швейцарската програма за сътрудничество по проект “Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие”. Това е седмото помещение за щадящо изслужване на деца в страната, открито в рамките на проекта, по който Окръжен съд - Добрич е един от партньорите.
„Доволни сме, че нашият съд беше включен в проекта, защото сме убедени, че децата, като най-уязвимата група участници в съдебните и досъдебни процедури, се нуждаят от специална грижа, съобразена с тяхната възраст и интереси“, каза по време на откриването председателят на Окръжен съд - Добрич съдия Галатея Ханджиева. Тя обясни, че синята стая ще се ползва при наказателни производства с участието на деца, като свидетелите, жертви или извършители на противоправни деяния. Помещението е необходимо и за изслушване на деца в гражданското съдопроизводство, като най-често това се налага при семейни спорове за родителски права, когато се търси мнението на детето при кой от двамата родители иска да остане. Изслушвани могат да бъдат и деца, жертви на домашно насилие.
За разлика от други градове, синята стая в Добрич е изградена в съдебната палата, което ще осигури бързина на производствата, стегнатост на съдебните заседания с участието на деца, без да е необходимо съдиите да напускат сградата, за да проведат изслушването на друго място, посочи още Ханджиева. На практика обаче децата дори няма да разбират, че влизат в съдебна сграда, тъй като помещението е разположено в административния корпус на сградата, където се намират само работни кабинети и освен това е осигурен достъпът до помещението през отделен от централния вход.
Синята стая е обзаведена с подходящи мебели и осигурява близка до домашната среда. В нея са налични помощни материали – играчки и пособия за рисуване, предназначени да улеснят детето да илюстрира моменти от преживяното, ако се затруднява да говори за това.
Помещението е оборудвано с необходимата аудио и видеотехника, и е свързано с една от съдебните зали, където разговорът с детето може да бъде наблюдаван в реално време на монитор от останалите участници в процеса - съдия, прокурор, подсъдим, адвокат и др. Изградената видеоконферентна връзка позволява въпросите към детето да бъдат задавани без да се осъществява директен контакт с него, а чрез експерта, който носи слушалка и микрофон.
Разпитите в синята стая ще се записват и впоследствие могат да се използват многократно за целите на наказателните и граждански производства, за да не се налага децата да бъдат допълнително травмирани като повтарят една и съща информация.
Гости на откриването бяха директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ - Добрич Магдалена Миткова и началникът на отдел „Закрила на детето“ Николинка Георгиева, с които съдът работи в сътрудничество при дела с участието на деца.
„Работим активно със съдилищата, защото при всяко дело, свързано с дете социален работник задължително изготвя социален доклад или присъства на изслушване в съдебната зала“, обясни Миткова. Тя съобщи, че за миналата година служители на отдела са участвали в изслушването на 19 деца, а от началото на тази година до момента са проведени 7 изслушвания на малолетни и непълнолетни, като всички те са били свързани с граждански дела.
Зам.-председателят на Районен съд - Добрич съдия Мариана Момчева, сподели, че преди доста години е имало случай, при който се е наложило пред съда да бъде изслушано около 4-годишно момиченце, пострадало от блудство, но подчерта, че за радост към настоящия момент няма наказателни производства с участието на деца.
Новооткритата синя ще се ползва от Окръжния и Районния съд в Добрич, от прокуратурата, полицията и социалните служби. Специализираното помещение е единствено в община Добрич. В съдебния район с такова разполага и Районен съд - Генерал Тошево.
Въвеждането на новата практика за изслушване на малолетни и непълнолетни е заложено в Закона за закрила на детето и отговаря на изискванията на международните правни актове, по които България е страна.